آمریکا از ورود ویزا به ظریف برای ورود به قلمرو خود امتناع می ورزد

یک مقام آمریکایی بیان کرده است که ایالات متحده ویزای محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان را ـ که به وی اجازه میداده تا روز پنج شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد شرکت کند ـ رد کرده است….

 یک مقام آمریکایی بیان کرده است که ایالات متحده ویزای محمد جواد ظریف، وزیر امورخارجه کشورمان را ـ که به وی اجازه میداده تا روز پنج شنبه در جلسه شورای امنیت سازمان ملل متحد شرکت کند ـ رد کرده است.

اظهارات روز دوشنبه این مقام آمریکایی، که نخواسته نامش فاش شود، در حالی بیان شده است که تنش‌ها پس از کشته شدن برجسته‌ترین فرمانده نظامی ایران قاسم سلیمانی در بین دو کشور افزایش می‌یابد.

طبق توافق نامه سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۷، ایالات متحده به طور کلی موظف است اجازه ورود به سازمان ملل را برای دیپلمات‌های خارجی فراهم کند. اما واشنگتن می‌گوید که می‌تواند ویزا‌های درخواستی را به دلایل “امنیت، تروریسم و سیاست خارجی” رد کند.

وزارت امور خارجه آمریکا اظهار نظری در مورد این خبر نکرده است. نماینده ایران در سازمان ملل گفته: ما هم گزارش‌های رسانه‌ای در این خصوص را دیده ایم، اما هیچ اطلاع رسمی از سوی سازمان ملل متحد یا ایالات متحده در مورد ویزای وزیر خارجه ظریف دریافت نکردیم. “

استفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، نیز از اظهارنظر درباره منع ویزای ایالات متحده برای ظریف خودداری کرد.

قرار بوده ظریف روز پنجشنبه در جلسه شورای امنیت با موضوع حمایت از منشور سازمان ملل متحد شرکت کند. این دیدار و سفر ظریف به سازمان ملل قبل از آخرین جرقه‌های افزایش تنش بین واشنگتن و تهران برنامه ریزی شده بود.

جلسه شورای امنیت می‌توانست به ظریف فرصت ویژه‌ای برای انتقاد عمومی از ایالات متحده در پی ترور سردار شهید سلیمانی بدهد.


دبیرکل سازمان ملل متحد، آنتونیو گوترس دیروز دوشنبه با مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا صحبت کرد. سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا مورگان اورتاگوس در بیانیه‌ای گفت: این دو نفر در مورد وقایع اخیر در خاورمیانه گفت‌وگو کردند و پومپئو از تلاش‌های دیپلماتیک گوترس در این خصوص ابراز قدردانی کرد.Read Previous

تداوم بی خبری از وضعیت آتنا دائمی پس از انتقال به بند ۲ الف سپاه

Read Next

دلیل سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین در ایران

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *