نامه نرگس محمدى در تشريح وضعيت بازداشت شدگان اعتراضات اخير

روز یک‌شنبه 10 آذرماه 98، نرگس محمدی، فعال حقوق بشر، طى نامه‌ای از زندان اوین به تشریح وضعیت وخیم برخی افراد بازداشت شده در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ در ایران پرداخته است.

این فعال حقوق بشر کشتار معترضان در جریان اعتراض‌های آبان ۹۸ را وحشیانه و خشونت‌آمیز خواند و تاکید کرده که سرکوب هر اعتراضی بسترساز شکل‌گیری قدرتمندتر اعتراضات و حق‌خواهی‌های بعدی شده است.

نرگس محمدی در نامه‌ای خود با اشاره به سخنان حسن روحانی که معترضان را تهدید کرد از پلاک خودروشان شناسایی خواهند شد، از رئيس‌ جمهور ایران پرسیده است آیا ابزاری هم برای کنترل تفنگ‌هایی که به روی ملت آتش گشودند دارد؟

نرگس محمدی در بخش دیگری از نامه با بيان این که صدها نفر با شلیک مستقیم نيروهاى امنيتى جان خود را از دست دادند، نوشته است كه معترضان مردم ایران هستند اما نه از جنس حاکمان، ولی حکومت معترضان را فارغ از شکل اعتراضات‌شان در سلسله اعتراضات اخیر، اغتشاشگر، آشوبگر و اراذل و اوباش خوانده و آنها را جزء مردم ایران نمی‌داند.

خانم محمدى در نامه خود به تشریح وضعیت جوانی کم سن و سال از اسلامشهر تهران که این فرد را در بهداری زندان اوین دیده، پرداخته که تیر خورده و خونریزی، عفونت و تورم غیر قابل تصور پا، او را از پای درآورده است.

این جوان که از سلول انفرادی به بهداری آورده بودند به نرگس محمدی گفته است: «از روزی که بازداشت شده‌ام حتی بتادین هم روی زخمم نریخته‌اند.»

سپس نرگس محمدی به تشریح وضعیت دختری،۲۰ ساله، که از زندان وزرا به بند زنان زندان اوین منتقل شده است‌، پرداخته است.

به نوشته خانم محمدى، این دختر جوان در جریان اعتراض‌ها سر راه از ماشین پیاده شده و به طرف عده‌ای که برای گرانی بنزین تجمع کرده بودند، رفته و بازداشت شده بود.

خانم محمدی به نقل از اين دختر نوشته است كه «حین بازجویی یا بهتر بگویم اعتراف‌گیری، مرد بازجو از موهایش گرفته و کشیده بود و فحش‌های رکیکی داده بود که رویش نمی‌شد تکرار کند. کمربند دور کمرش را باز کرده و به میز و صندلی کوبیده بود تا دختر جوان ترسیده و هر چه می‌خواهد را به دوربین بگوید، نه یک بار بلکه چند بار. او که چون بسیاری از هم‌نسلانش موفق به تحصیل در دانشگاه نشده و به کار مشغول بود، به زندان قرچک و میان متهمان قتل و مواد مخدر و… منتقل شد».

Read Previous

واكنش هاى نمايندگان مجلس به اعلام نشدن آمار قربانيان اعتراضات اخير

Read Next

عفو بين الملل: تعداد كشته شدگان اعتراضات اخير افزايش يافت

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *