بيانيه هنرمندان در اعتراض به سركوب اعتراضات اخير

روز شنبه ۹ آذر ماه 98، جمعی از هنرمندان ایران در حوزه های سینما و موسیقی و تئاتر با انتشار بیانیه‌ای از سرکوب خشونت بار و خونین تظاهرات آبان ماه انتقاد کردند.

بر اساس این بیانیه که در شبکه های اجتماعی منتشر شده، در این روزهای تلخ که از پسِ آبان ۹۸ گذشته‌است، لحظه‌ای چهره‌ جوانان جان‌باخته، مردمان زخم‌خورده، مادران داغدار و پدران بی‌تاب از برابر چشم دور نمی‌شود. جوانانی که خون پاک آن‌ها با بی‌تدبیری بر خاک ریخته شد و با انتساب‌شان به بیگانگان سعی بر نادیده گرفتن‌شان شده‌است.

در بیانیه این هنرمندان نيز آمده است كه مردمانی که امروز از پسِ غبار غلیظ بی‌خبری و بی‌ارتباطی، نام و نشان یکان‌یکان‌شان آشکار می‌شود، به کدام گناه کشته شده‌اند؟ آن‌ها فقط به‌جان‌آمدگانی بودند که چون هیچ گوش شنوایی نیافتند، ناکارآمدی‌ها را در کوی و برزن فریاد زدند.

هنرمندان امضاكننده این بیانیه تصریح کردند:‌ «با مردم چه می‌کنید؟ کدام روزن را برای شنیدن صدای مردم باز گذاشته‌اید؟ کدام تجمع اعتراضیِ مردم را تاب آورده‌اید؟ کدام حزب و تشکیلاتی که بتواند بیانگر خواست‌های مردم باشد را باقی گذاشته‌اید؟ هم‌چنان برآنید تا با خشونت، مردم را از ابتدایی‌ترین حقوق انسانی و بدیهی‌ترین نیازهای شهروندی‌شان محروم کنید؟»

از جمله امضا کنندگان این بیانیه مى توان به رخشان بنی اعتماد، اصغر فرهادی، حسین علیزاده، فاطمه معتمدآریا، داریوش مهرجویی و کیهان کلهر اشاره كرد.

Read Previous

پيكر 156 نفر از قربانيان اعتراضات در بهشت زهرا دفن شد

Read Next

بازداشت كودكان در وضعيت بد

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *