بيانيه سينماگران ايراني در اعتراض به اختناق وسانسور

روز شنبه ۱۱ آبان ماه 98، بیش از ۲۰۰ سینماگر در ایران با انتشار بیانیه‌ای از اختناق و سانسور، ناتوانی قوه مجریه در اجرای قانون و ورود سرمایه‌های مشکوک به سینما انتقاد كردند.

سینماگران امضاکننده این بیانیه اعلام کردند: «بیزاری خود را از سیاست‌های تفتیش شکل و محتوا به هر نحوی اعلام می‌کنیم و خواهان آزادی بیان و اندیشه هستیم.»

سینماگران امضاکننده این بیانیه با اشاره به موضوع امنيت شغلی، گفتند كه برخی فیلم‌سازان به خاطر ساختن اثری انتقادی، محکوم به زندان و ممنوعیت خروج از کشور و یا با ممنوعیت‌ کار مواجه شده‌اند.

آنها افزودند که تبعیض‌های آشکار در توزیع فرصت‌ها و امکانات‌، اختناق و سانسور، موجب مهاجرت ناخواسته‌ شماری از سینماگران شده است.

در بیانیه سینماگران آمده است كه برخي آثار ماه‌ها و سال‌ها در چنگال توقیف و سانسور گرفتار می‌شوند و گاه به حبس سرمایه‌های معنوی و مادی سینماگران تا زمان نامعلومی می‌انجامد.

از جمله امضاكنندگان اين بيانيه مي توان به بهرام بیضایی، ناصر تقوایی، اصغر فرهادی، پرویز کیمیاوی، جعفر پناهی، رخشان بنی‌اعتماد، مسعود جعفری جوزانی، ابوالحسن داوودی، خسرو معصومی، محمد رسول‌اف، حسن برزیده، عزیز‌الله حمیدنژاد و سعید روستایی اشاره كرد.

Read Previous

نازيلا نوري آزاد شد

Read Next

وضعيت زندان و زندانيان امروز

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *