وضعيت سدها در بحران سيل

از چند روز گذشته، ايران شاهد بارش هاي باران و وقوع سيل شديد بود، و اين سيل بر وضعيت سدهاي اين كشور تاثير داشت.

در خرم آباد، محمدرضا صفي خاني، نماينده ويژه استاندار لرستان، اظهار داشت كه 97% سد مروك پر شده، و با توجه به روند بارش ها طی دو ساعت آينده اين سد سرريز خواهد كرد، و اين اتفاق سبب طغيان رودخانه هاي شهر دورود مي شود.

وي با بيان اينكه در صورت طغيان رودخانه تمام اقداماتي كه براي پيشگيري از هرگونه حادثه كنترل نشده لازم است را در اين شهرستان انجام شد، تصريح كرد: «تيم هاي عملياتي در آماده باش کامل قرار دارند».

همچنين صفي خاني از مردم همكاري همه جانبه را خواست، و اعلام كرد: «سه روستاي بخش مركزي دورود به صورت كامل تخليه شده و با خانوارهايي كه در مناطق خطرناك قرار دارند صحبت هاي لازم را انجام داده ايم و براي تخليه منازل مشكل خاصي وجود ندارد».

در خوزستان نيز، استاندار خوزستان اعلام كرد كه سدهاي اين استان تقريبا پر شده است، و ظرفيت خالي كمي دارد.

رضا اردكانيان، وزير نيرو، روند مديريت آب سد و نيروگاه دز شهرستان انديمشك را مورد بررسي قرار داد.

وي در بازديد از سد و نيروگاه دز تصريح كرد: «روند مديريت آب در سد و نيروگاه دز مطلوب بوده و در اين زمينه مشكلي نداريم و اين مجموعه آماده مقابله با سيلاب احتمالي است».

سعيد رئوفي نسب، مديرعامل سد دز، با اشاره به اهميت سد دز در مهار سيلاب ها و توليد برق، گفت: «ابتداي امسال  بيش از 15 هزار متر مكعب بر ثانيه آب از استان هاي همجوار وارد خوزستان شد، و اين مقدار آب مي توانست براي تمام خوزستان مشكل آفرين باشد، اما 80% آن توسط سدها مهار و فقط حدود 20% آن رها شد».

حسين يارمحمديان، فرماندار گلپایگان، در جمع خبرنگاران اظهار داشت: «آبگيري سد گلپايگان با گنجايش بيش از 36 ميليون متر مكعب تكميل شده و اكنون در حال سرريز شدن است».

وي ادامه داد: «به هيچ وجه مردم در مسير سد گلپايگان، سد كوچري و اطراف رودخانه قرار نگيرند، چرا كه خطر جاني وجود دارد، باز هم توصيه مي كنم از نزديك شدن به رودخانه خودداري كنند».

Read Previous

نامه از نسرين ستوده منتشر شد

Read Next

واكنش ايران به ادعاهاي دبيركل اتحاديه عرب

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *