بحران سيل ادامه مي دهد؛ اظهارات متقابل رئيس جمهور و فرمانده سپاه

نيروهاي سپاه پاسداران چاره اي براي تخليه آب از مناطق سيل زده در دست نداشتند جز اينكه انفجارات جاده ها و راه آهن را انجام بدهند.

شامگاه يكشنبه 4 فروردين، نيروي زميني سپاه پاسداران بخشي از مسير ريل راه آهن گرگان – اينچه برون در شمال شهر آق قلا را به علت رهاسازي آب انباشت شده در منطقه، در سه نقطه منفجر كردند.

روز چهارشنبه 7 فروردين نيز گردان مهندسي و تخريب سپاه با دستور مستقيم محمدعلي جعفري، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، بخشي از جاده چارقلي به گميشان را منفجر كردند.

حسن روحاني، رئيس جمهوري ايران، در نشست شوراي هماهنگي مديريت بحران استان خوزستان، تصريح كرد كه شكافتن جاده و راه آهن هيچ تاثيري نداشته، و آب از يك طرف به طرف ديگر منتقل شده است.

وي بيان كرد: «ارتفاع اين منطقه فاصله زيادي با ارتفاع درياي خزر ندارد، و به همين دليل آب در اين مناطق تخليه نمي شد».

و افزود: «آب بايد از طريق رودخانه خارج شود اما رودخانه رسوب گرفته است».

اين در حالي كه رسانه هاي وابسته به سپاه پاسداران انفجار راه آهن و جاده در آق قلا را عامل جلوگيري از پيشرفت سيل خوانده بودند، و اسناد افتخار مديريت جهادي سپاه نام گرفتند

محسن رضايي، فرمانده اسبق سپاه پاسداران، از اين انفجارها به عنوان “انفجار اميد” ياد كرد.

امروز شنبه 10 فروردين، محمدعلي جعفري، فرمانده كل سپاه پاسداران، دوباره به گلستان سفر كرد، و از مناطق سيل زده در گميشان بازديد كرد.

فرمانده كل سپاه در دفاع از عملكرد نيروهاي سپاه گفت: «منطقه کل‌آباد در شهرستان آق‌قلا دچار آب‌گرفتگی بود و این کار برای سرعت بخشیدن به تخلیه آب از این منطقه انجام شد که در این امر موثر بود. این منطقه جایی بود که بیشترین فشار به مردم وارد می‌شد و تلاش ما نیز این بود که آب زودتر از این منطقه فروکش کند».

و در پاسخ به انتقادات رئیس جمهور درباره انفجارها تصريح كرد: «اميدواريم امروز با اين كارهايي كه انجام مي شود و انفجار هايي كه صورت مي گيرد ديگر به ما تهمت اينكه آب را از اين طرف به آن طرف انتقال مي دهيم، نزنند؛ چون اينجا نقطه اي است كه آب بايد خارج شود».

وي خاطرنشان كرد: «اگر بقيه دستگاه هاي دولتي امكانات خود را به اندازه نيروهاي مردمي، بسيج، سپاه، ارتش و ساير نيروهاي مسلح، پاي كار بیاورند؛ سريعتر اين كار انجام خواهد شد».

سردار سرلشكر محمدعلي جعفري بعد از بازديد از مناطق سيل زده اظهار داشت: «تصميم هاي لازم براي لايروبي رودخانه هاي قره سو و گرگان رود و همچنين كانال هاي سه گانه اي كه از شهر گميشان عبور مي كند، گرفته شد».

Read Previous

دلايل افزايش قيمت پياز اعلام شد

Read Next

نامه از نسرين ستوده منتشر شد

Leave a Reply

لن يتم نشر عنوان بريدك الإلكتروني. الحقول الإلزامية مشار إليها بـ *